چگونه از حوادث احتمالی در محیط آرایشگاه پیشگیری کنیم

چگونه از حوادث احتمالی در محیط آرایشگاه پیشگیری کنیم

برای جلوگیری از حوادث احتمالی در محیط آرایشگاه ، بهتر است قبل از آشنایی با نحوه استفاده از ابزار ، با وسایل و ابزار ایمنی آشنا شوید که تعدادی از این وسایل به شرح زیر می باشد. با مجله آرایشی مرال همراه باشید.

جعبه کمکهای اولیه

جعبه کمکهای اولیه، جعبه یا کیفی حاوی تدارکات و تجهیزاتی است که در صورت لزوم بتوان با آن اقدام به انجام کمکهای اولیه نمود. این جعبه از لوازم ضروری و مورد نیاز سالن های آرایشی است و باید در محل مناسب قابل دسترس و قابل دید قرار گیرد
محتویات ضروری جعبه کمک های اولیه : پنبه ، گاز استریل ، فشار سنج، دماسنج ، چسب مخصوص پانسمان ، محلول های ضدعفونی کننده . قیچی، پنس، کیسه یکبار مصرف یخ فقال شونده، شماره تلفن مرکز فوریت های پزشکی (۱۱۵) چسب زخم


استفاده از کپسول اطفای حریق

کپسول ها ( آتش خاموش کن ها )

کپسول آتش نشانی نوعی دستگاه برای خاموش نمودن آتش است . این دستگاه جزء خاموش کننده های آتش قابل حمل دستی بوده و با توجه به نوع آتش ترکیبات مختلف مانند آب، پودر و گاز، گاز دی اکسید کربن را با فشار بر روی آتش می افکند. بر اساس نوع مواد قابل اشتعال آتشها به ۶ دسته کلی می توان طبقه بندی می شوند که هر کدام خاموش کننده خاصی دارد.

طبقهنوع آتش سوزیخاموش کننده
Aجامداتآب
Bمایعات ( نفت ، بنزین ، گازوئیل )پودر خشک ، کف ، ماسه خشک
Cگازها ( پس از قطع جریان گاز )کف – ماسه خشک – پودر خشک
Dفلزاتپودر خشک
Eوسایل الکتریکی ( ابتدا قطع جریان برق و گاز )CO۲ ( پودری)
Fمواد منفجرهکپسول های آبی و پودری

آتش سوزی – احتراق

فعل یا انفعال گرمازایی می باشد که خود به ادامه فعل یا انفعال کمک می نماید. هر احتراقی که شامل گرما و روشنائی قابل احساس باشد، آن را آتش گویند. سه عامل به وجود آورندهی آتش : حرارت ، اکسیژن و ماده ی سوختنی است که مثلث آتش نامیده می شود . آتش از ترکیب سریع اکسیژن با اجسام ، مایعات و گازهای سوختنی در درجه حرارتی خاص که درجه اشتعال نامیده می شود بوجود می آید .حتما باید در سالن آرایش ، آتش خاموش کن مناسب وجود داشته باشد و سالی یکبار کنترل شده و از سالم بودن آن مطمئن شد.

کنترل کامل محیط کار قبل از ترک محل

توجه داشته باشید برای ایجاد ایمنی بیشتر بهتر است حتی الامکان قبل از ترک سالن آرایش ، شیر گاز ، کنتور آب و کنتور برق را قطع شود. چک کنید حتما همه ی دوشاخه دستگاه های برقی از پریز برق جدا شده باشند. از خاموش بودن بخاری برقی، نفتی و گازی، سشوار و وسایل حرارت زا که ممکن است موجب بروز آتش سوزی شود مطمئن شویدصدمات جسمی که هنگام کار ایجاد می شود: جهت کاهش آسیب های ناشی از کار هنگام آرایشگری مانند درد ماهیچه ها، رگ به رگ شد کمر و کوفتگی جلوگیری نمایید باید تلاش کنید در هنگام کار بدن در بهترین حالت فیزیکی قرار گیرید. و از لوازمی استفاده نمایید که قوانین و اصول ارگونومی در آن رعایت شده باشد.

درست ایستادن هنگام کار

سر را بالا نگاه دارید، قائم و راست، سر را به جلو و چانه را به داخل بدهید، چانه را به عقب و یا پهلو کج نکنید، قفسه سینه را جلو نگاه داشته و استخوان کتف را عقب نگاه دارید، زانوها را صاف نگاه داشته و فرق سرتان را به سمت سقف بکشید، شکم را به داخل دهید، باسن را به عقب و یا جلو کج نکنید. سعی کنید به مدت طولانی در یک وضعیت نایستید اما هرگاه مجبور به این کار شدید، سعی کنید یک پای خود را با قرار دادن روی یک جعبه و یا چهارپایه بالا نگاه دارید و پس از مدتی پای بالا آمده را با پای دیگر عوض کنید.

پای چپ را در زاویه ۴۵ درجه نگه داشته و پای راست مستقیما رو به جلو و زانو را کمی روی خط زانوی چپ ، خم نمایید .
درست نشستن صاف و قائم بنشینید، کمر راست و نشانه ها به عقب با سن شما باید با پشت صندلی در تماس باشد، سه قوس طبیعی بدن باید حین نشستن حفظ گردند، وزن بدن را به طور مساوی روی دو سوی باسن و روی طول کل ران های خود توزیع نمایید. هنگام نشستن روی صندلی برای جلوگیری از خستگی ناشی از کار و سالم ماندن ستون فقرات سعی کنید درست بنشینید. می توانید از یک تکیه گاه در ناحیه کمر استفاده نمایید.
رعایت نکته های ایمنی قیچی برای ضدعفونی کردن وسایل غلزی مانند قیچی و تیغه های ماشین اصلاح بهتر است از حرارت مستقیم استفاده شود (حداقل به مدت زمان ۲۰ ثانیه، به طوری که وسیله مذکور کاملا داغ شود.)، چراغ الکلی وسیله مناسبی برای این کار است.

همچنین می توان پس از استفاده از قیچی آن را تمیز با آب و صابون شسته و با ساولن و یا اسپری های مخصوص استریل نمود، سپس دهانه آن را بسته و در جای خود قرار داد. سشوار در زمان کار با سشوار دستی باید مراقب باشید حرارت مستقیم سشوار را به طرف چشم ها ، پوست سر و صورت مشتری قرار ندهید. دقت کنید برای اطفال به دلیل حساس و ظریف بودن پوست باید از حرارت کم سشوار استفاده شود. همچنین مراقب باشید برای پیشگیری از برق گرفتگی در هنگام خیس و مرطوب بودن دست ها به وسایل برقی دست نزنید.


کنترل لوازم برقی قبل از شروع کار

قبل از این که لوازم برقی را مورد استفاده قرار دهید ، محفظه سیم های رابط و دوشاخه ی آن را از هرگونه خسارت های آشکار مانند پارگی قطعی و غیره. بررسی نمایید.


خارج کردن لوازم برقی از پریز بعد از اتمام کار

برای پیش گیری از آتش سوزی دقت کنید در پایان کار ، کلید دستگاه در حالت خاموش قرار داده شده و دوشاخه وسایل برقی از پریز خارج شود .

سعی کنید برای جلوگیری از عوارض ناشی از کار هنگام نشستن روی صندلی زانوها را از هم کمی فاصله داده و پاها را بهم نزدیک نمایید. هنگام کار بدن خود را بیش از ۳۰ دقیقه در یک وضعیت ثابت قرار ندهید. کفش هایی که هنگام کار استفاده می نمایید باید پاشنه کوتاه و پهن، با کفی قابل انعطاف و راحت باشند. چرا که این نوع کفش وزن بدن را نگه داشته و به تعادل، سلامتی و راحتی شما کمک نموده و خستگی ناشی از کار را کاهش می دهد. شما به عنوان مدیر سالن مسئول ایمنی و بهداشت سالن هستید.

آتش خاموش کن کپسول اطفای حریق و جعبه کمکهای اولیه را در محل قابل دید، قابل دسترسی آسان و دور از گرما قرار دهید.

غوطه ور کردن لوازم در محلول گلوتار آلدئید به مدت ۱۰ ساعت باعث استریل شدن کامل لوازم می شود.

آتش خاموش کن آبی یکی از انواع دستی آن می باشد که معمولا به رنگ قرمز می باشد.

برای حفظ ایمنی مشتری سرشوها نباید در کنار پریزهای برق قرار بگیرند و پریزها حتما باید دارای درب پوش ایمنی باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.