چطور وسایل کار در آرایشگاه را تمیز و ضدعفونی کنیم؟

برای آن که بتوانید وسایل آرایشگاه را به بهترین نحو تمیز و ضدعفونی نمایید ، باید با مواد مورد نیاز و بیماری های مرتبط به حرفه آرایشگری آشنایی کامل داشته باشید. با مجله آرایشی مرال همراه باشید .

آرایشگر و بهداشت

به طور کلی بهداشت به دو صورت عمومی و فردی تقسیم می شود. به لحاظ معنایی رعایت بهداشت عمومی به معنای موظف بودن همه افراد به رعایت نکته ها بهداشتی و نظافت فردی به معنای وظیفه هر فرد به رعایت نکته ها بهداشتی مربوط به خود می باشد. در سالن های آرایشی به دلیل در ارتباط قرار گرفتن نزدیک افراد با یکدیگر، رعایت بهداشت فردی و عمومی از ملزومات کار می باشد و به لحاظ پیشگیری از خطرات و حفظ سلامتی افراد بسیار حائز اهمیت است.

جهت رعایت نظافت و بهداشت کار های مختلفی باید صورت پذیرد که از آن جمله می توان به استفاده از لباس و روپوش تمیز به رنگ روشن و اسپری ضد عرق، دوش گرفتن به صورت روزانه مسواک زدن، استفاده از حوله و شانه شخصی، استفاده از ماسک و عدم قراردادن لوازم کار در دهان در هنگام فعالیت اشاره نمود. همچنین یکی از نکته ها مهمی که باعث حفظ سلامتی شما، خستگی کمتر، کاهش آسیب های ناشی از کار و سرعت عمل بیشتر شما می گردد متناسب نگه داشتن وزنتان می باشد.


مواد پاک کننده و شوینده

بنا به توصیه سازمان بهداشت جهانی ، کلیه لوازم و ابزاری که در مراکز بهداشتی و درمانی چند بار استفاده شده اند باید پس از پایان کار با آب و صابون شسته شده خشک و استریل شوند . بهداشت و نکته ها ایمنی را بیش از هر فرد دیگری آرایشگر باید رعایت کند ، چرا که اولین فردی که ممکن است سلامت او در معرض خطر قرار گیرد خود اوست. رعایت کامل نظافت سالن و ضد عفونی کف، سقف، دیوارها، راهروها، شیشه ها و آینه ها باید به خوبی انجام پذیرد .


ضدعفونی کننده دست ها و ابزار کار

انواع ضدعفونی کننده ها در مطالب قبلی مانند الکل اتیلیک ، فرمالدئید ۴٪ ، محلول بتادین ٪۲/۵، محلول ساولن ، آب ژاول و دتول به طور کامل شرح داده شد. از مهم ترین اقدامات بهداشتی در مرحله اول شست و شوی دست ها به طور صحیح و کامل می باشد که در کاهش انتقال میکروب ها بسیار حائز اهمیت هستند. پس از هر فعالیتی در آرایشگاه برای مشتری ، سعی کنید دسته ها را به دقت توسط صابون ها که به دو صورت جامد و مایع در بازار موجود می باشد ضدعفونی نمایید. برای اطمینان بیشتر نسبت به ضدعفونی و تمیز بودن دستها از محلول نانوسیل استفاده کنید.

نانوسیل با ترکیبی از پراکسید هیدروژن و نمک های نقره از جدید ترین محصولات داروسازی است که بعنوان میکروب کش تحت عنوان کلی ضدعفونی کننده (Antiseptic) یا گندزدا(Disinfectant) و یا استریلیزان (Sterilant) مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی اصلی و برجسته نانوسیل ، عدم نیاز به آبکشی پس از مصرف می باشد. همچنین نانوسیل به دلیل اثر فوری در حداقل زمان و بدون هیچگونه عارضه بر روی پوست جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری هایی همچون هپاتیت ، ایدز، بیماری های قارچی و باکتریایی قابل استفاده می باشد.

بیماری ایدز و ویروس HIV

ایدز (به انگلیسی: AIDS) یا نشانگر اکتسابی کمبود ایمنی (به انگلیسی Acquired immune deficiency syndrome)، نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV ایجاد میشود. در واقع معنی آن سندرم نقص ایمنی اکتسابی می باشد. میزبان این عامل گلبول های سفید خون است که حمله ی این ویروس باعث ضعیف شدن سلول های دفاعی بدن شده و پیشرفت آن قدرت ایمنی بدن را کاهش می دهد، در نتیجه بدن در برابر عفونت های سرطان ها بی دفاع شده به سرعت مبتلا می شود.

متاسفانه این بیماری یک بیماری ویروسی قابل انتقال از طریق خون می باشد به همین دلیل در آرایشگاه که امکان زخم در پوست و استفاده از وسایل مشترک می باشد .عدم ضدعفونی کامل امکان ابتلا را در این مکان ها بالا می برد. بیماری ناشی از ویروس HIV دارای سه مرحله اصلی است. در مرحله اول (عفونت حاد) فرد ممکن است برای مدت کوتاهی بیماری شبه آنفلوآنزایی را تجربه کند. به همین دلیل معمولا این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال می شود که به این مرحله از بیماری، دوره نهفتگی گفته می شود.

هر چقدر که بیماری پیشرفت یابد، تداخل بیشتری با دستگاه ایمنی بدن پیدا می کند و باعث میشود که افراد به عفونت هایی مانند عفونت فرصت طلب و تومور دچار شوند، البته معمولا در افرادی که دستگاه ایمنی آنها به خوبی عمل می کند تأثیرگذار نیست. در نهایت بیماری زمانی وارد مرحله سوم یا ایدز خواهد شد که شمار سلول های CD4+T به کمتر از ۲۰۰ سلول در هر میکرولیتر برسد. ایدز غیر قابل درمان است، بنابراین تنها راه مقابله با آن پیشگیری از ابتلا به بیماری است . امروزه هنوز واکسنی که مردم را در برابر ویروس HIV مقاوم و مصون سازد یافت نشده است.

علائم بیماری ایدز

از زمان ورود ویروس به بدن تا ظهور علامتهم به طور متوسط ۱۰ سال طول می کشد و به به ویروس HIV آلوده شده باشد ، HIV مشین می گویند . این افراد تا این مدت سالم بود ترانه ای از بیماری را نخواهند داشت ، برخی از این افراد علائم خفیفی مانند : تب ، گلو درد پوستی و یا تورم غدد لنفاوی پیدا می کنند. علائم اصلی این بیماری از کار افتادن سیست ددان ، کم شدن وزن بدن و بی اشتهایی می باشد.


روش های انتقال ویروس ایدز

از طریق تماس جنسی

از طریق تماس خونی یا انتقال خون

از طریق مادر آلوده به جنین چه در هنگام بارداری و چه در هنگام شیردهی


راههای پیشگیری از بیماری ایدز

اجتناب از کارهای غیرضروری مانند خالکوبی
اطمینان از ضدعفونی بودن وسایل پزشکی و دندانپزشکی
اجتناب از مصرف الکل و مواد مخدر
رعایت بهداشت کامل و درست ضدعفونی کردن وسایل در آرایشگاه

سعی شود هر فرد لوازم ضروری مانند تیغ، قیچی و غیره که در هنگام زخم امکان انتقال ویروس را می دهند را به طور شخصی به همراه داشته باشد. وسایلی که در مراکز خدماتی ممکن است به ویروس HIV آلوده شوند.

ویروس HIV از طریق خون باقیمانده بر روی تجهیزات مربوط به افراد مبتلا در انجام کارهایی مانند ختنه و خالکوبی و همچنین طب سوزنی به خون دیگری راه پیدا کرده و انتقال یابد.

باید تلاش شود این لوازم به صورت یکبار مصرف استفاده شوند یا به طور صحیح و کامل ضدعفونی و استریل شوند .

هپاتیت B

هپاتیت B یا هپاتیت ب (به انگلیسی: Hepatitis B) نوعی بیماری ویروسی در انسان هاست که به کبد ( جگر سیاه ) بیشترین آسیب را می زند و باعث اختلال در عملکرد آن می گردد. گاهی پانکراس و کلیه انسان و میمون را نیز آلوده می کند. ویروس این بیماری یکی از جدی ترین انواع هپاتیت را سبب می شود.

انواع مهم هپاتیت ویروسی

هپاتیت A هپاتیت B هپاتیت C هپاتیت D هپاتیت E

علائم بیماری هپاتیت

علائم و نشانه های هپاتیت B معمولاً ۳ ماه بعد از آلوده شدن به ویروس HIV ظاهر می شوند و می توانند طیف گسترده ای از علائم را شامل شوند . علائم عفونت هپاتیت B می تواند شامل :

 • بزرگ شدن کبد
 • درد شکم
 • ادرار تیره
 • تب
 • درد مفاصل و ماهیچه ها
 • حالت تهوع و استفراغ
 • زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها
 • خستگی و ضعف

هپاتیت A و B شایع ترین نوع است و دوره کمون ( نهفتگی ) بیماری هپاتیت بین ۳ تا ۸ هفته است .

نکته ها

 • تشخیص قطعی بیماری ایدز از طریق آزمایش خون می باشد .
 • بهتر است برای پیشگیری از انتشار ایدز از تیغ یکبار مصرف در سالن ها استفاده شود .
 • علاوه بر بیماری های خطرناک ذکر شده در متن بیماری های کچلی، شپش سر و قارچ نیز می تواند از طریق وسایل کار ضدعفونی نشده ، انتقال بیایند .
 • بتادین نیز از مواد ضد عفونی کننده زخم پوست و کاربردی در سالن آرایش می باشد.
 • الکل (اتانول ) ۷۰ درصد بیشترین اثر ضد عفونی کنندگی را دارد .
 • یکی از روش های ضد عفونی کردن وسایل نیز قرار دادن آن ها به مدت ۳۰ دقیقه در محلول وایتکس ( آب ژاول )می باشد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.