چگونه مو را کوتاه ( کوپ ) کنیم

چگونه مو را کوتاه ( کوپ ) کنیم؟

برای کوتاه کردن موها قبل از شروع کار نیاز به آشنایی با ابزار و وسایل کوپ و نحوه کوپ کردن مو می باشد که در زیر به شرح آنها پرداخته شده است. با مجله آرایشی مرال همراه باشید.

آشنایی با جنس و حالت موها

یکی از نکته ها مهم برای مدل انتخابی در کوپ جنس مو است. مدلی که توسط پیرایشگر پیشنهاد و توسط مشتری انتخاب می شود باید با جنس موها که شامل صاف، موج دار یا فر، نازک یا کلفت، نرمی و زبر بودن موها می شود تناسب داشته باشد، قبل از کوپ باید موها را کاملا شستشو داده و آب اضافی آن را گرفت تا حالت و فرم طبیعی مو مشخص شود، اما در موهای خیلی فر بهتر است در حالت خشک کوتاهی انجام شود چرا که در حالت خشک موها قد کوتاه تری نسبت به حالت مرطوب داشته و شکل واقعی آن هنگام کوتاهی مشخص می شود.

فرم سر و گردن

یکی از نکته ها قابل توجه در کوپ کردن، حالت سر و گردن است. مثلا برای سر باریک و پشت خوابیده، باید آرایش قسمت پشت سر برجسته تر باشد تا حالت کلی سر ایده آل تر به نظر برسد و یا در آرایش موی سر کوچک، باید موهای تمام سر برجسته شود تا سر بزرگ تر و خوش فرم تر به نظر برسد.
فرم گردن افراد مختلف دارای قد و بلندی گردن متفاوتی هستند به طوری که بعضی ها دارای گردن کوتاه و پهن می باشند که در این افراد باید مدلی انتخاب شود که گردن آن ها را کشیده تر نشان ندهد و برخی دارای گردن بلند و باریک هستند که در این افراد مدل انتخابی باید بتواند از کشیدگی گردن کم کند. نکته: اگر گردن بلند دارید و سنتان بیشتر از ۱۳ سال است هرگز از مدل هایی مثل گرد کوتاه و قارچی و تخم مرغی کوتاه که در آنها دور گردن ناگهانی و با شیب زیاد خالی می شود استفاده نکنید چرا که باعث می شود در کل تناسب اندام شما به هم بریزد و سرتان کوچک به نظر بیاید.

فرم سر و صورت

شما باید مطمئن شوید که مدل موی انتخابی کاملا به فرم صورتتان می آید. یعنی حالت صورت شما مشخصه ای برای خوب یا بد به نظر رسیدن آن مدل مو است. شما تقریبا می توانید موهایتان را با هر مدل مویی که می خواهید کوتاه کنید. در اینجا یک نکته قابل ذکر است و آن اینکه خانم هایی با صورت گرد معمولا پیشانی کوچکتری دارند. پس بهتر است موهای جلویشان را چتری کوتاه نکنید و اجازه دهید حجیم تر به نظر برسد. برعکس، خانم هایی با صورتهای کشیده پیشانی بزرگتری دارند. داشتن موهای چتری برای این خانم ها از کشیدگی صورت کاسته و صورتشان را متناسب می کند.


صورت های پهن، مربعی و لوزی

اگر حالت صورت بیشتر به شکل مربع نزدیک است از ایجاد موهای چتری صرف نظر کنید. این مدل مو باعث پهن و مربعی تر شدن صورت می شود. موهای کوتاه زیاد به این فرم صورت نمی آید. موهایی که نه خیلی بلند است و نه کوتاه بیشتر برای این نوع متناسب است. چون در این صورت شما می توانید دسته هایی از موهای فرد را به جلو آورده، دور صورتش و مخصوصا نواحی اطراف چانه بریزید و اینگونه به متناسب شدن حالت صورت کمک کنید. صورت لوزی مانند صورتی با گونه های استخوانی است همراه با پیشانی و چانه ی کوچک، برای این نوع مدل مویی را انتخاب کنید که در آن مقدار موها در ناحیه ی گونه ها زیاد به نظر نرسد و در عوض سعی کنید در نواحی پیشانی و چانه بیشتر دیده شوند. داشتن چتری به بهتر دیده شدن پیشانی کمک می کند. هم چنین می توانید با فر کردن با بافتن قسمتهای انتهایی موها به متناسب تر شدن فرم چانه کمک کنید.


صورت های گلابی شکل و قلبی شکل

صورت های گلابی شکل در اصطلاح صورت هایی هستند که در آن ناحیه ی فوقانی سر (جایی که موها می روید) باریک و کوچک اند و در عوض ناحیه ی اطراف دهان پهن تر است. پس برای متناسب کردن پهنای صورت کافی است مقدار و حجم موها را در ناحیه ی بالای صورت (از گوش ها به بالا) افزایش دهیم. ” صورت های قلبی شکل، درست برعکس صورت های گلابی شکل اند، طول صورت ۲ برابر عرض آن می باشد. یعنی صورتی با چانه ی کوچکتر و پیشانی پهن تر. در نتیجه موهای بلند برای این فرم صورت ها بسیار مناسب است. یادتان نرود که با این فرم صورت باید بیشتر حجم و مقدار موها را اطراف چانه افزایش دهید.

نکته ۱: مدل لایه لایه، گوب مادر نامیده می شود.

نکته ۲: بهتر است پشت گردن های لاغر به صورت چهار گوش یا صاف، پشت گردن های میان صورت گرد کوتاه شوند.

نکته ۳: در چهره بیضی طول صورت برابر عرض آن می باشد. مدل قارچ برای صدا بیضی بسیار مناسب است

نکته ۴: در چهره چهار گوش شقیقه ها در پیشانی پهن و با خط آرواره فکها برابر است.

نکته ۵: شکل ایده آل صورت به شکل بیضی است.


آشنایی با موقعیت اجتماعی فرد قبل از انتخاب فرم کوتاه کردن مو

شکل و فرم اصلاح مو در زن و مرد متفاوت است و تا حدود زیادی تابع فرهنگ جامعه و مد روز است. فرم موها می تواند نشان دهنده اعتقادات مذهبی، افکار سیاسی، رفتارهای ضد اجتماعی، وضعیت روانی و گاهی اوقات داشتن موقعیت های خاص مثل سربازی و یا زندانی و… باشد. هنگانی که شما با شخصی برخورد می کنید، از روی مدل موهای او تا حد زیادی به افکار، عقاید و موقعیت اجتماعی وی پی می برید. مشتری با شکل و شخصیتهای مختلف مراجعه می کند. شما به عنوان یک پیرایشگر، مدل انتخابی مشتری را با توجه به ویژگی های او انتخاب کرده و با انتخاب مدل صحیح اشکالات را رفع، نقطههای جذاب در صورت مشتری را بهتر نمایش دهید. همچنین برای تناسب بخشیدن به چهره مشتری به شکل، قد و وزن کلی بدن او دقت کنید.


آماده کردن مراجعه کننده قبل از کوپ

نکته ها مهم در کوتاه کردن مو

  • مشتری را بنشانید و پیش بند مناسب را طوری ببندید که مشتری را اذیت نکند.
  • قبل از شروع به کوتاهی موها را شانه نموده تا هیچ گره ای در آن وجود نداشته باشد. ۳) موها را مرطوب نمایید، تا موها برای بریدن راحت تر بهم بچسبند و حجم موها کمتر شود اما اتوجه به این نکته نیز مهم است که در مورد موهای مرطوب نمی توان قضاوت نمود که بعد از کوتاهی و خشک شدن دقیقا به چه اندازه ای در می آیند. موهای ضخیم، خشک و آسیب دیده چون وقت بیشتری برای آماده شدن می گیرند بهتر است قبل از کوتاهی شامپو شوند
  • موها را طبق مدل مورد نظر تقسیم بندی کنید. با توجه به مدل انتخاب شده و بر اساس زاویه ها موها را کوتاه نمایید.
  • برای زیباتر به نظر رسیدن و رعایت بهداشت بیشتر ، موریزه های دور گردن را با موپران تمیز نمایید.
  • موها را طبق مدل ، براشینگ کنید تا کوتاهی ، بهتر فرم بگیرد.

شناسایی روش انجام کوپ بر اساس زاویه سر مانند دایره می باشد و هر دایره دارای ۳۶۰ قسمت قسمت ۱ درجه نامیده می شود. درجه واحد اندازه گیری زاویه می باشد. یک دوم دایره ۱۸۰ درجه است. یک سوم دایره تقریبا ۱۳۵در حجه، یک چهارم دایره ۹۰ درجه و یک هشتم دایره ۴۵ درجه است. (به زاویه هایی که در جهت رویش خود، کمی بالاتر به اندازه ۴۵ درجه حرکت می کند ، زاویه ۴۵ درجه می گویند.)، محل تقاطع مو با پوست سر را زاویه می گویند. ( به حالتی که لایه های مو در کار کوپ با پوست سر نگه داشته می شود زاویه می گویند.)

برای مدل لایه لایه شماره ۱:

مشخصه پشت گردن اندازه اولین مهره گردن می باشد. مشخصه دور تا دوز سر خالی، بالای سر با زاویه ۹۰ درجه و تقسیم بندی شعاعی مربوط به مدل پسرانه (آلمانی) می باشد. مدل صاف مربوط به صورت های گرد است که براشینگ آن به صورت زیر می باشد.

حالت مو، گردن، اندازه گوش، فرم هندسی صورت یکی از نکته ها مهم در کوپ می باشد. قسمت پشت سر در مدل کوپ تخم مرغی با ماشین برقی، قیچی و شانه خالی می شود. در مدل قارچ از یک گوش تا گوش دیگر با زاویه ۹۰ درجه و بقیه موها با زاویه ی صفر درجه کوپ می گردد. برای کوتاهی مدل ترکیبی قارچ ، موها باید به ۴ قسمت تقسیم شوند. در مدل کلوش با شیب تند ، زاویه کوتاهی صفر درجه می باشد.

لایه شعاعی در مدل پر ۱۸۰ درجه در جهت خودمان کوتاه در مدل ۱۸۰ درجه دور سر به صورت کلوش با شیب زیاد کوتاه می گردد. محور مشخص کننده بالای سر در مدل ۱۸۰ درجه نقطه مرکزی سر می باشد. در مدل پر پایین مو خرد می شود. هر چه زاویه ای که دست با سر تشکیل می دهد به طرف ۱۸۰ درجه باشد، قسمت های روی مو کوتاه تر می شد.

اگر موها در جهت مخالف رویش مو با پوست مماس باشد ، زاویه ۱۸۰ درجه تشکیل می دهد. در زاویه ی ۹۰ درجه موها به صورت عمود بر سر قرار می گیرد. در مدل لایه لایه پشت گردن های چاق سه گوش می باشد. مدل کلوش با شیب تند ( بیسیک basic )را مدل موی یک مرحله ای می گویند.

تقسیم بندی مدل صاف ، ۴ قسمت به صورت افقی می باشد. تقسیم بندی افقی با زاویه صفر درجه مربوط به مدل صاف می باشد. در براشینگ مدل کلوش با شیب کم تار مو صاف و همه به زیر است. کنترل مدل کلوش با شیب کند با زاویه صفر درجه می باشد . پس از پایان هر کوب ، دور موها را با زاویه صفر درجه کنترل نمایید. تقسیم بندی مدل صاف و یکدست چهارتایی و زاویه کوتاهی آن صفر درجه است.

در کوپ لایه لایه یا کرنلی ، تقسیم بندی به صورت شعاعی است. کاربرد قیچی دندانه دار در کوتاهی برای کم حجم کردن مو می باشد. برای کوتاه کردن مو از انواع شانه ها با دندانه های درشت، ریز و متوسط استفاده نمایید. در هنگام کوتاهی انگشت کوچک در زیر نیم کمان قیچی قرار داده می شود.

تذکر

پیرایش به معنای زیبا سازی از طریق برداشتن است.

برای استفاده از تیغ یا قیچی دندانه دار باید موها را تمیز و نمدار کنید.

وقتی سر دارای فرم باریک و پشت خوابیده باشد، آرایش قسمت پشت سر باید طوری باشد که به حالت برجسته نشان داده شود تا زیباتر به نظر برسد.

زمانی که بالای سر خوابیده است، آرایش مو باید طوری باشد که موهای بالای سر برجسته تر نمایش داده شود تا ایده آل به نظر برسد.

یکی از مدل هایی که افراد که دارای موهای مجعد می توانند آن را انتخاب کنند مدل پر ۱۸۰ درجه می باشد .

در مدل های کوتاهی خط راهنما با زاویه ی صفر درجه کوتاه می شود.

در صورتی که در مدل صاف موها با زاویه ۹۰ درجه کوتاه شده باشد قسمت روی موها حالت خرد شده پیدا می کند.

برای پرپشت نشان دادن موها، کوپهای زاویه دار مناسب هستند.

قیچی ای که با تیغه تخصصی برش مو تولید گردد، از آسیب به نوک مو و از دست دادن رطوبت مو جلوگیری می کند و پیشگیری از بروز موخوره می نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.