چگونه استاندارد محصولات شیمیایی آرایشی و بهداشتی را بشناسیم؟

جهت آشنایی با استاندارد محصولات شیمیایی آرایشی و بهداشتی لازم است با مفهوم PH محصولات آرایشی و بهداشتی آشنا گردید که به شرح آن می پردازیم. با مجله آرایشی مرال همراه باشید.


مواد شیمیایی مورد استفاده در آرایشگاه ها

مواد شیمیایی مورد استفاده در سالن های آرایش شامل : انواع رنگها، ژل ها، واریاسیون ها، پودر دکلره، داروی قرو صاف، ویتامینه، نرم کننده ها، فیکساتورها، لوسیون های میزامپلی و شامپوها و غیره می باشد.

نکته

با توجه به این نکته که بنزین یکی از ترکیبات اکثر مواد شیمیایی آرایشی است. لذا بعد از پایان کار، تست و موها را کاملا شستشو دهید، دقت کنید استفاده زیاد از مواد شیمیایی باعث شکننده و خشک شدن موها می شود.


آشنایی با PH

پوست و مو (PH)

اسیدی و قلیایی دو مشخصه شیمیایی ترکیبات مختلف است که توسط شاخصی به نام PH سنجیده | می شوند. بر اساس تعریف اسیدها ترکیباتی هستند که PH محیط را کاهش می دهند. در حالی که باز یا قلیا ماده ای است که می تواند موجب افزایش PH محیط گردد. شیمیدان ها محدوده ای از صفر تا چهارده را برای PH تعریف نموده اند که از صفر تا ۶/۹ را محدوده PH اسیدی، از ۷/۱ تا ۱۴ را محدوده PH قلیایی و PH هفت را PH خنثی (نه اسیدی و نه قلیایی) گویند. بر این اساس با افزودن یک ترکیب اسیدی به محلول، از PH محیط کاسته گردیده و اسیدی تر می شود.

در حالی که با افزودن یک ترکیب قلیایی، PH محیط افزایش یافته و قلیایی تر خواهد گردید. PH پوست سر ۶/۵ است و موادی که PH آنها بین ۶ تا ۸ است، مناسب پوست سر می باشد که PH قلیایی قوی یعنی بین ۱۲ تا ۱۴ برای پوست سر مضر است و باعث از بین رفتن ساختار مو می شود و موجب پوسیدگی موها می گردد و دارای PH اسیدی قوی هستند یعنی بین صفر تا ۲ باعث جمع شدن موها می شود ساختمان موها نیز براثر اسید قوی صدمه می بینند.

آشنایی با انواع شامپوها

شامپوها معمولا به شکل های متعددی در بازار موجود می باشند که مواد به شکل مایع، کرم یا ژل اسپری و شامپوی خشک متفاوت می باشند.

شامپوهای مایع خیلی سریع کف می کند و به صورت مات یا شفاف هستند. شامپوی اسپری را به صورت اسپری روی مو پاشیده، دارای حالت نرم و روغنی است. شامپوهای مایع بیش از همه ی . شامپوها مورد استفاده قرار می گیرند و خیلی سریع تولید کف می نمایند. شامپوهای خشکه به صورت پودر می باشند. استفاده از این شامپو در مواقع بیماری یا مواقعی است که امکان دسترسی به آب یا شستشو وجود ندارد. یک سری از شامپوها، شامپوهای ویژه محسوب می شوند. مثل : شامپو درمانی، دارویی، تقویتی مغذی مدت مکث شامپوهای تقویتی روی پوست سر ۵ دقیقه می باشد. شامپوهایی که عناصر کاتیونیک داشته باشند به موها حالت شفافیت و لطافت می بخشد. شامپوها از نظر PH به سه دسته ( قلیایی، اسیدی، خنثی) تقسیم می شود.


شامپوهای قلیایی

در هنگام شستن موها بار اول و دوم به طور یکسان کف می کند. برای جلوگیری از ریزش و تقویت پیاز مو، از شامپوهای تقویتی استفاده میشود. برای استفاده از شامپوهای غلیظ باید آنها را با آب مخلوط کرد. اگر به تنهایی مصرف شوند، باعث صدمه دیدن پوست سر، مو و دست می شود. ولی شامپوهای رقیق به تنهایی مصرف می شوند. شامپوهای بعد از رنگ و دکلره جزء شامپوهای حرفه ای محسوب می شوند. شامپویی خوب محسوب می شود که تحریکات پوستی و چشمی نداشته باشد و رنگ موها را کدر نکند. ویژگی شامپوهای اسیدی این است که حالت قلیایی مو را خنثی و باعث تثبیت رنگ مو می گردد.


انواع لوسیون پاک کننده

پاک کننده ها عبارتند از :

انواع لوسیون ، تونیک، شیرپاکن ، کرم پاک کننده، ژل، شامپو، صابون، ماسک و بخور گیاهی که برای تمیز کردن پوست استفاده می گردد. مهم ترین ویژگی یک ماده ی تمیز کننده پوست آن است که هم محلول در آب و هم محلول در چربی باشد. پاک کننده های گریماس، لوسیون کلیزینگ لوشن و مولتی ریمور و کلیزینگ میلک دارای این ویژگی های مهم می باشند.. پاک کننده های گریماس کلیزینگ لوشن (لوسیون دور چشم)، مولتی ریمور (آبرسان پوست)،
لیزینگ میلک شیر پاک کن)، کلیزینگ کرم (کرم پاک کننده دارای ویژگی های ذکر شده می باشند.

انواع نرم کننده

کاندیشنر یا نرم کننده به محلولی گفته می شود که به کیفیت و خوش حالت کردن موهای نموده و از خشکی مو، شکنندگی و موخوره جلوگیری و موها را نرم نماید. بعد از رنگ آمیزی بسته شدن کوتیکول های مو از نرم کننده (کاندیشنر) یا شامپو اسیدی استفاده می گردد بعد از شامپو روی ساقه ی موها زده می شود و بعد از مصرف باید کاملا آبکشی شود استفاده از مواد شیمیایی ( آرایشی و بهداشتی ): شامپوها، لوسیون پاک کننده، نرم کنندهها، مواد فر و صاف، آب اکسیژنه، مواد محافظت کننده ی موها از انواع و اقسام مواد شیمیایی در آرایشگاه ها می باشد.


طریقه استفاده از مواد شیمیایی آرایشی بهداشتی

شامپوها

انواع شامپوها

شامپوهای معمولی، شامپوهای مخصوص موهای چرب، شامپوهای مخصوص موهای خشک


شامپوهای معمولی

برای شستن و پاک کردن موها استفاده می شوند.


شامپوهای مخصوص موهای چرب

ضمن قدرت پاک کنندگی باعث تنظیم میزان ترشح چربی از غدد سباسهای پوست سر می گردد.


شامپوهای مخصوص موهای خشک

برای موهایی که به علت خشکی جلایی ندارد، استفاده می شود به مو شفافیت می بخشد و مو از خشکی به حالت نرمال درمی آید.


ویتامینه

ویتامینها هم جزئی از مواد شیمیایی محسوب می شوند. برای ویتامینه کردن موها ، اول باید طبیعت موها را شناسایی کرد که خشک، چرب یا معمولی است. سپس ویتامین مخصوص به آن را استفاده نمایید.

مواد ویتامینه های چرب دارای ویتامین A و F و همچنین لسیتین است.

مواد قلیایی قوی باعث باز شدن پولکهای مو می گردد. پولکهای به مدت ۴ روز طول می کشد تا به حالت اولیه برگردد. استفاده ی درست از مواد شیمایی آرایشی و بهداشتی ، یکی از مهم ترین نکته های یک آرایشگر خوب محسوب می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.