چطور محیط آرایشگاه را برای شروع کار آماده کنیم

چطور محیط آرایشگاه را برای شروع کار آماده کنیم؟

برای آن که بتوانیم محیطی مناسب، آرام و دلپذیر برای انجام خدمات داشته باشیم ، باید به طور کامل با مواد شوینده، سیستم عایق بندی، تهویه مناسب کار و غیره آشنایی داشته باشیم که شرح آن ها در حد لازم در زیر آمده است . با مجله آرایشی مرال همراه باشید .


سیستم عایق بندی محیط کار

عایق بندی محیط کار باید صحیح و کامل انجام شود . به این معنی که ، نسبت به گرما، سرما و سر و صدایی که وارد محیط کار می شود عایق باشد. برای این منظور می توان از درب و پنجره های دو و جداره استفاده نمود. همچنین با نصب وسایل جذب صدا در دیوار و سقف سالن های آرایشی برای کاهش صدای محیط اقدام کرد.


تنظیم نور کافی برای محیط کار

نور سفید در سالن آرایش به کار بگیرید . یعنی هنگام کار برای این که نور طبیعی داشته باشید ، از نسبت ۳ به ۱، از نور زرد و سفید استفاده نمایید . زیرا نور سفید به تنهایی چهره فرد را سرد نشان می دهد . اتاقی که جهت مشاوره در نظر می گیرید، حتی الامکان دارای نور طبیعی باشد . اما اگر خواستید از روشنایی مصنوعی کمک بگیرید، لامپ های سقف اتاق و پشت سر خودتان را از نوع فلورسنت ( مهتابی ) انتخاب کنید و لامپ های آفتابی ( ملتهب ) را پیرامون آیینه ها طوری تنظیم کنید که از جلو بر چهره ی مشتری بتابد. نورها به طور کلی به دو دسته ی گرم و سرد تقسیم می شوند . نور طبیعی روز ، هم دارای نور سرد و هم نور گرم است. نورهای گرم دارای قرمزی بیشتری هستند و نورهای سرد، دارای آبی بیشتری می باشند. نورهای سرد روی رنگ مو و چهره مشتری ، اثر سردی و نورهای گرم روی رنگ مو و چهره ، اثر گرم می گذارند. همان طور که گفته شد : زاویه ی تاباندن نور و کافی بودن نور بر چهره نیز ، مؤثر است. توصیه می شود ، دیوار سالن را با رنگ های طبیعی مثل سفید یا بژ رنگ آمیزی کنید.


سیستم تهویه مناسب در محیط کار

هدف از انجام چنین کاری ، این است که کارکنان و مشتری راحت بوده و درجه حرارت متناسب با فصل باشد . میزان رطوبت هوا نیز مناسب بوده و جریان هوای سالم برقرار و تضمین گردد .

وجود سیستم تهویه مطبوع در محیط کار ، لازم و ضروری است و ساختمان را از نظر گرما ، سرما ، میزان رطوبت، درجه پاکیزگی، تعویض و تصفیه ی هوا به حد مطلوبی رسانده و باعث می شود درجه حرارت در تمام قسمت های سالن یکنواخت شود . برقراری جریان هوا ممکن است از طریق باز کردن در و پنجره نیز انجام گردد . ولی امروزه ثابت شده است که از این راه، تعویض هوا غیر علمی و غیر بهداشتی می باشد . زیرا در اثر باز بودن درها و پنجره ها گرد و غبار، سر و صدا و دیگر عوامل مضر ، وارد ساختمان و فضا می شود و ایجاد ناراحتی می کند .

طبق نتایج به عمل آمده از بررسی ها نشان می دهد ، محیط هایی که ساختمان آنها مجهز به تهویه مطبوع هستند، پرکارتر از محیط هایی که تهویه مطبوع ندارند ، می باشند . بنابراین نصب فن و هواکش های قوی ( ایرکاندیشن یا اگزوفن ) در سالن آرایش ضروری است . تهویه مناسب ۱۰ درصد هوا را جابه جا می کند. حرارت استاندارد محیط کار آرایشگر ۲۱ درجه سانتی گراد می باشد.


مواد پاک کننده و ضدعفونی کننده مناسب برای محیط کار

فرمالدئید ۴ درصد

فرمالدئید یک ماده ی ضد عفونی کننده بسیار مؤثر است. این ماده کاملا از فعالیت باکتری ها، قارچها و کپکها جلوگیری می کند. فرمالدئید دارای بوی تند، بخارهای بسیار سمی و تحریک کننده است که باعث سوزش شدید چشم ها و بینی و گلو می گردد، و به همین دلیل باید استفاده از آن محدود گردد. همچنین در زمان استفاده باید از ماسک و دستکش استفاده شود. با این حال، بسیاری از شرکتها اخیرا موفق به تولید شکل پردازش شده ای از این محصول شیمیایی گشته اند که تحریک کننده نبوده و در عین حال ضد عفونی کننده ی مؤثری است. برای ضدعفونی کردن لوازم با استفاده از این محلول باید لوازم مورد نظر را به مدت نیم ساعت در آن غوطه ور نمود.


محلول بتادین ۲/۵ درصد

این محلول شبیه آب ژاول بوده، فاقد آلدئید و فنل و در نتیجه فاقد عوارض مضر بر روی دستگاه های بدن از جمله سیستم تنفسی می باشد. میکروب کش قوی، ضد باکتری (بخصوص TB) و خنثی کننده فعالیتهای ویروسی (HIV , HBV) و خنثی کننده فعالیتهای قارچی می باشد. فاقد خاصیت خورندگی وسایل فلزی و ضد چسبندگی سطوح می باشد. این محلول برای ضدعفونی کردن لوازم مسی و آلومینیومی مناسب می باشد.

محلول ساولن

این محلول ماده ضدعفونی کننده با سابقه در ایران است. این نام تجاری در واقع ، ترکیب دو ضدعفونی کننده کلرهگزیدین و ستریماید (Cetrimide) است. ساولن در ضدعفونی سریع ابزارها و وسایل همچنین شستشوی دست و تمیز کردن زخم ها کاربرد دارد. همچنین این ماده باکتری کش قوی است، ولی بر ویروس ها اثری ندارد. از تماس ساولن با چشم و گوش باید جلوگیری کرد. ورود آن در گوش باعث کر شدن می شود. ساولن باید به دور از نور و در ظرف های کدر نگهداری شود. درب ظروف محتوی ساولن نباید چوب پنبه ای و پلاستیک باشد. زیرا این مواد ، ساولن را خراب می کنند. ساولن توسط صابون شسته و بی اثر می شود. برای ضدعفونی کردن لوازم فلزی و غیر فلزی قابل استفاده است و برای ضدعفونی شدن کامل، لوازم مورد نظر باید به مدت ۳۰ دقیقه در این محلول قرار داده شوند.


محلول گلوتار آلدئید ۲ درصد

گلوتار آلدئید (Glutaraldehyde) به عنوان یک استریل کننده سرد برای عفونت زدائی و تمیز نمودن تجهیزات حساس به گرما استفاده می شود. گلوتار آلدئید مایعی بی رنگ، روغنی با بوئی تند و زننده است. اغلب آن را بصورت رقیق شده با آب استفاده می کنند. اگر به مدت ۱۰ الی ۳۰ دقیقه استفاده شود اثر ضدعفونی کننده دارد و اگر به مدت ۱۰ ساعت استفاده شود استریل کننده می باشد. دقت کنید این ماده باید زیر هود استفاده شود. .


الکل اتیلیک

الکل اتیلیک که با نام های اتیل الکل و اتانول نیز شناخته می شود، مایعی بیرنگ و زلال است که به هر نسبتی با آب مخلوط می شود و به طور طبیعی بوی مشخص و تندی دارد. الکل اتیلیک ۷۰٪ ( ۷۰ قسمت الکل و ۳۰ قسمت آب مقطر است. در واقع همان الکل طبی است که با آب مقطر تا ٪۷۰ رقیق شده است. الکل اتیلیک در غلظت حجمی حدود ۷۰٪ بیشترین خاصیت ضدعفونی کنندگی را داراست و بالاترین کارایی را دارد.


محلول هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول ( ۰/۵ – ۰/۱٪)


آب ژاول مادهای سمی است. رنگ آن نزدیک به زرد و طعم و بوی آن تند است. خاصیت ضدعفونی کننده آب ژاول به دلیل تولید کلر فرار میباشد. چنانچه به اشتباه نوشیده شود باید فورا شیر نوشید. مزیت آب ژاول این است که خاصیت ضدعفونی کننده نیز دارد، زیرا یک سفید کننده کلردار است. افزودن مقدار کمی پربورات به آب ژاول ، قدرت سفید کنندگی آن را افزایش می دهد.

البته باید توجه داشت که محلول هیپوکلریت سدیم ، ناپایدار است و در مجاورت نور و گرما ، یون OCL تجزیه شده، اکسیژن آزاد می کند و در نتیجه از شدت عمل آن کاسته می شود نور در ظروف مات و نیز دور از گرما نگهداری کرد. همچنین بهتر است محلول های تازه استفاده شود، زیرا بهر حال در اثر ماندن به سادگی تجزیه می شود. همچنین باید توجه داشت فلزات در این ماده قابل تجزیه شدن و از بین رفتن می باشند.


ضدعفونی

ضدعفونی کننده ها با مواد آنتی سپتیک (به انگلیسی: antiseptic) دسته ای از مواد هستند که در سطح پوست، بدن و در بافت های زنده استفاده میشوند و با اثر بر باکتری ها، ویروس ها، قارچ های اسپور باکتریها و سایر ارگانیسم ها آنها را از بین می برند و یا از رشد آنها جلوگیری می کنند.


گندزدایی

به طور کلی از بین بردن عوامل بیماری زا در محیط های بیجان مانند مکان های مسکونی، لباس، ظروف و غیره را گندزدایی می گویند .
استریل ( سترون سازی)| در واقع از بین بردن کل میکروب ها ، چه بیماری زا و چه غیر بیماری زا را استریل کردن می گویند. استریل کردن (به انگلیسی: sterilization) فرایندی است که میکروارگانیسمها و عوامل انتقال دهنده آنها از جمله قارچ، باکتری هاگ باکتری و ویروس را از سطح اجسام از بین می برد.

فراینداستریل کردن بسته به جنس تجهیزات نیازمند به استریلیزاسیون شامل روشهای خود (فوور)، گرمایی مرطوب (اتوکلاو)، شیمیایی، رادیواکتیو (پرتو گاما) و فیلتراسیون می شوند. از بین بردن عوامل بیماری زا در محیطهای بیجان را گندزدایی می گویند.

انواع گندزداها

  • الف : فیزیکی ( پرتودهی – اشعه – حرارت )
  • ب : شیمیایی ( الکل – ساولن – بتادین )

گندزداهای فیزیکی

حرارت مرطوب

تمامی میکروبها در اثر حرارت مرطوب از بین می روند و سرعت مرگ آنها بستگی به درجه حرارت و زمان آن دارد ، به این صورت که هرچه حرارت بیشتر باشد زمان از بین رفتن عوامل بیماریزا کوتاه تر است.

حرارت مرطوب شامل موارد زیر است :

  • استفاده از بخار آب
  • جوشاندن
  • پاستوریزه کردن


اتوکلاو

اتوکلاو دستگاهی است که با استفاده از عوامل دما، بخار، فشار و زمان، عمل می کند . در این دستگاه، بایستی “هوا” با “بخار” جابجا شود. این جابجایی یا با نیروی ثقل (Gravity) صورت می گیرد و یا با مکش پمپ ( Prevacuum) . اگر هوای داخل دستگاه کاملا تخلیه نشود، به علت اختلاف وزن مخصوص هوا و بخار، درجه حرارت به حد مطلوب نخواهد رسید. این دستگاه دارای یک مخزن فولادی ضدزنگ، ضد اسید و باز و ضد مغناطیس، در فولادی با واشر نسوز، قفل ایمنی، شیرهای آب و بخار، صافی های هوا و بخار، سوپاپ اطمینان، فشارسنج، حرارت سنج، زمان سنج و سیستم ارت می باشد و حجمش از ۵ لیتر تا بیش از ۱۰۰۰ لیتر متفاوت است. در این دستگاه، دما ۱۲۱ تا ۱۳۴ درجه سانتیگراد است و زمان، بسته به نوع دستگاه ۴ تا ۳۰ دقیقه متفاوت است. در آرایشگاه ها این دستگاه در ۱۲۱ درجه سانتی گراد، به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه عمل گندزدایی را انجام خواهد داد .

فور

فور از موارد حرارت خشک می باشد که برای استریل لوازم توسط آن باید به مدت ۱ ساعت در دمای ۱۷۰ درجه سانتی گراد و ۲ ساعت در دمای ۱۶۰ درجه سانتی گراد مورد استناده قرار گیرد.


نکته ها

فراموش نکنید قبل از خارج شدن از محل کار دوشاخه لوازم برقی را از پریز کشیده و برق را قطع کنید.

برای آن که بتوان تمامی کف سالن را به طور کامل تمیز و ضدعنونی کرد باید کمد کار و میز آرایش حداقل ۲۰ سانتی متر از کف سالن فاصله داشته باشند .

گندزدایی و ضدعفونی کردن وسایل کار هم برای سلامتی آرایشگر و هم مراجه کننده لازم می باشد، بنابراین اولین فردی که سلامتی وی در خطر می باشد، فردی است که با وسایل آلوده سر و کار دارد.

جعبه کمکهای اولیه باید در دید عموم و جایی دور از گرما و سرما قرار گیرد . جنسی که برای کف سالن انتخاب می شود باید مقاوم و قابل شست و شو باشند.

قابل ذکر است دمای سالن را باید با توجه به فصل گرما و سرما تنظیم نمود، طوری که در هوای گرم بیشتر از ۳۰ درجه سانتی گراد نباشد. علاوه بر دمای مناسب، روشنایی مناسب، تهویه مناسب و وسایل کار مناسب در محیط کار الزامی است.

اگر لوازم را به صورت خیس و مرطوب در داخل گندزداها قرار دهیم، باعث رقیق شدن محلول و در نتیجه ضعیف شدن اثر آن می شود.

بهتر است از گندزداهایی استفاده شود که باعث خرابی لباس و دیگر لوازم نشده و فلزات را دچار زنگ زدگی نکند.
برای شستن موهای سر مشتری باید از صندلی مخصوص سرشو استفاده نموده و موها را بشویید.

اولین و مهم ترین مراحل آماده سازی محیط کار رعایت بهداشت محیط می باشد که شامل بهداشت کارکنان، ابزار آلات و مکان می باشد.

جنس سر شو نباید از پلاستیک بوده و حتما یابد آب گرم و سرد داشته باشد. همچنین طوری تعبیه شود که جای گردن در آن معین باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.