چگونه انواع پوست و مو را تفکیک کنیم؟

برای تشخیص انواع پوست و مو نیاز به آشنایی و شناسایی انواع پوست می باشد که به شرح آنها می پردازیم. با مجله آرایشی مرال همراه باشید.

برخی از وظایف پوست

 • محافظت از بدن را در مقابل حرارت ، تابش شدید نور و آسیبهای مکانیکی را برعهده دارد.
 • باعث جلوگیری از نفوذ مواد شیمیایی و ورود میکروبها و میکرو ارگانیسمها به بدن می شود.
 • به کمک سلولهای لانگرهانس ، نقش مهمی را در سیستم ایمنی بدن ایفا می نماید.
 • نشان دادن نژاد هر فرد (سیاه پوست سفید پوست و غیره)
 • جلوگیری از تبخیر آب بدن و تنظیم حرارت بدن

اجزا و ساختمان پوست

به طور کلی داخل پوست ، دو نوع غده وجود دارد:

 • غده های ترشح کننده چربی
 • غده های ترشح کننده عرق

معمولا دهانه هر کدام از غدد چربی به یک فولیکول مو باز می شود ، اما در بعضی از موارد در پای هر فولیکول مو چند غده چربی وجود دارد که سبب تجمع چربی (sebum) بر روی پوست می گردد. غدد عرق ، عمیقا در داخل لایه های زیرین پوست (دوم) به صورت پایانه های فنری شکل ریشه دوانده اند که توسط یک لوله تو خالی جهت دفع عرق از لایه های بالاتر راپیدرم عبور کرده و دهانه کوچک آن در سطح پوست باز می شود. شایان ذکر است تعریق سبب پاکسازی پوست که همانا خروج آلودگی ها از خلال دهانه کوچک مزبور می باشد ، نمی گردد.

لایه های پوست

سطح پوست از تجمع سلولهای مرده تشکیل شده است . زیر این سطح، سه لایه جداگانه بسیار نازک به شرح ذیل وجود دارند

 • اپیدرم (بشره)
 • درم (جلد)
 • هیپودرم ( زیر جلد )

اپیدرم

اپیدرم که ضخامتش از ۴ الی ۶.۱ میلیمتر ، متغیر است ، لایه مهمی است . سلول های لانگرهانس که ایمنی پوست را برعهده دارد، ملانوسیت ها و آنزیم تیروزیناز که عهده دار تولید رنگدانه های ملانین و تنظیم رنگ پوست است، در این لایه قرار دارند. محصولات آرایشی و بهداشتی نظیر پاک کننده ها ، لایه بردارها، ترمیم کننده ها یا مرطوب کننده ها نیز بر این لایه تأثیر می گذارد . اپیدرم به پنج لایه تقسیم می شود .

لایه اول : بازال، ژرمینات یا زاینده

لایه دوم : مالپیگی ، مخاطی با خار دار

لایه سوم : گرانولوز یا دانه دار

لایه چهارم : لایه براق یا شفاف

لایه پنجم : نقش محافظ نیز دارد و شاخی یا کراتینی می نامند

انواع پوست

پوستها بر اساس میزان ترشح غدد چربی به پوستهای معمولی، چرب، خشک و بخش تقسیم می شود . پوستهایی که دارای آلرژی می باشند را پوست های حساس می نامند .

پوست معمولی

این نوع پوست دارای ظاهری صاف و غیر شفاف است. به اندازی کافی چربی ترشح کرده و از لطافت و رطوبت کافی برخوردار می باشد. منافذ آن کاملا ظریف بوده و به سختی دیده می شوند. رنگ پوست در تمام قسمت ها یکسان بوده و خون رسانی در تمام مناطق آن به خوبی انجام می شود .

پوست چرب

این نوع پوست به علت ترشح بیش از حد چربی براق به نظر می رسد و منافذ روی آن باز است. خصوصا این حالت در کناره های بینی ، چانه و قسمت میانی پیشانی به دلیل تجمع چربی بیشتر است و بنابراین منافذ باز تر به نظر می رسند .

پوست خشک

در این نوع پوست غدد چربی فعالیت کمتری داشته لذا چربی مختصری ترشح می کنند و به همین دلیل لایه چربی که وظیفه محافظت از پوست را بر عهده دارد ، مختل می شود . پوست خشک مستعد داشتن چین و چروک زودرس است و یا کشیدگی پوست همراه است .

پوست مختلط

این نوع پوست در قسمتهایی از پیشانی، بینی و چانه ( ناحیه چرب هستند. سایر قسمتها خشک (ناحیه) می باشند . به این معنی که پوست هر دو حالت چرب و خشک را داراست . این نوع بسیار حساس بوده و مستعد ابتلا به انواع آلرژی ها و اگزماهای مزمن است

پوست حساس

اصطلاح پوست حساسی زمانی به کار برده می شود که پوست در برابر مواد بیرونی به خصوص مواد آرایشی و بهداشتی پوستی واکنش های غیر معمول نشان دهد. احساس ناخوشایند که این افراد، تجربه می کنند به شکل خارش، سوزش، گزش حشره، گر گرفتگی و بر افروخ پوست می باشد. با ورود افراد به سن پیری پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد، غدد چربی پوبحمت، دیا غدد سباسه غددی میکروسکوپی در پوست بوده که یک ماده روغنی امومی به نام سبوم (جرنی تولید می کنند. این ماده برای ضدآب کردن پوست و مو ترشح می شود. چربی ترشح شده از این غدد یا سبوم (Sebum) نقش بسیار عمده ای در زیبایی و سلامت پوست دارد. ترشح کم آن باعث خشکی پوست و ترشح بیش از حد آن (سبوره) نیز چه بسا عوارضی از قبیل جوش یا آکنه را ایجاد می کند. خاصیت سبوم اسیدی می باشد

ساختمان مو

مو از مواد پروتئینی موسوم به کراتین ساخته شده است، که دارای عناصری مانند کربن ، اکسیژن ، ازت ، هیدروژن ، گوگرد و یک درصد فلزات می باشد. ریشه مو را روت می نامند . ریشه مو شامل :حفره ، پیاز و پاپیلا (در عمق پیاز مو برجستگی کوچکی است که پاپیلا نام دارد) می باشد . قسمتی از مو را که داخل حفره است پیاز می گویند . قسمتی از مو که خارج از پوست رشد کرده باشد را ساقه می نامند . ساقه ی مو ، قسمت بیجان بوده و در هنگام بریدن دردناک نمی باشد . لوله مغذی مو را مینولا می گویند. به طور معمول مو در طول یک ماه ۱ الی سانتی متر و در طول یک سال ۱۲ الی ۲۰ سانتی متر رشد می کند .

رعایت بهداشت و فعالیت منظم غدد چربی از عوامل رشد مو است . از عوامل طبیعی ریزش مو می توان پیری و وراثت و از عوامل غیرطبیعی ریزش مو ، فکر زیاد ، غم و غصه و شوک های را نام برد. مصرف مداوم و یا بیش از اندازه مواد شیمیایی می تواند باعث خشکی بیش از حد مو گردد. هنگام مصرف مواد شیمیایی ، موجب می شود کوتیکول مو از حالت عادی خارج گردد . کورتکس همان سفیده مو می باشد، که خاصیت انعطاف پذیری و کشش به مو می بخشد. رنگ مو بر اثر دانه های رنگی(پیگمنت) موجود در مو بدست می آید.

سه نوع پیگمنت قرمز ، زرد ، آبی در سفیده ی مو قرار دارد وجود رنگدانه آبی به مقدار زیاد باعث رنگ مشکی و وجود رنگ دانه قرمز باعث رنگ موی خرمایی و رنگ دانه زرد باعث رنگ موی بلوند می گردد. عمر پیگمنت ها ۲۵ نزدیک به سال می باشد . کورتکس همان آب داخل مو می باشد و اگر آب داخل مو خشک شود ، موها دچار بیماری موخوره می شود ، برای درمان موخوره کوتاه نمودن و ویتامینه نمودن مو می باشد .

تفکیک انواع مو

معمولا موها را از نظر ضخامت به سه دسته

 • موهای نرم و نازک
 • موهای معمولی
 • ضخیم و زبر

تقسیم می کنند که در ادامه به معرفی ویژگی این موها می پردازیم.

 • موهای نرم و نازک : این موها از موهای معمولی نازک تر و نرم تر می باشند.
 • موهای معمولی : موها براق درخشان ، نرم و انعطاف پذیر و دارای چربی کمی هستند. روی این موها شوره دیده نمی شود . مصرف مواد شیمیایی برای این موها باعث می شود ضخیم شده و حالت نرمال خود را از دست بدهد.
 • موهای ضخیم : همانگونه که از اسم آن پیدا است موهای ضخیم زبر و کلفت است ، موهای ضخیم را اگر بیش از حد کوتاه شود حالته سیخ سی شده به خود می گیرد و روی هم نمی خوابد.

نکته ها

 • قسمتی از ساختمان مو که موجب ثابت ماندن رنگ مو در برابر نور و هوا می گردد کوتیکول نام دارد
 • چربی بیش از حد مو به ناراحتی های اعصاب و یا تحریک زیاد غدد چربی بستگی دارد و میتوان با عصاره های گیاهی مثل ریکاپیل رپید چربی اضافه مو را درمان کرد.
 • به دو شاخه یا چند شاخه شدن سر موها موخوره می گویند
 • موهای آسیب دیده و متخلخل رنگ را به سختی در خود حفظ می کنند.
 • سلول های لایه درم در پوست باعث حالت ارتجاعی آن می شود.
 • عدم رعایت اصول بهداشت و نظافت پوست مهم ترین عامل ایجاد کچلی می باشد
 • واکنش آلرژیک واکنشی است که ایجاد حساسیت می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.