تاریخ شب یلدا به شمسی و میلادی ۱۳۹۹ – ۲۰۲۰ + تاریخچه شب یلدا

تاریخ و روز دقیق شب یلدا چند شنبه است

شب یلدا یا همان شب چله زمستان ، شبی است که پاییز را به زمستان وصل میکند. شب یلدا بلندترین شب سال و بهانه ای برای دور هم جمع شدن و تازه کردن دیدارهاست . با مجله مرال همراه باشید.

بلندترین شب سال ۱۳۹۹ چه تاریخی است؟

شب یلدا یا همون شب چله ، شب ۳۰ آذر هست که پاییز رو به زمستان وصل میکنه. وقتی میگیم شب یلدا یلندترین شب سال هست ، بعضیا خیال میکنند که خیلی طولانیه و بعضیا هم هرچی فکر می کنند ، هیچ تفاوتی با شب های دیگه براشون نداره. پس قضیه طولانی ترین شب سال چیه .

شب یلدا در سال 99 چه تاریخی دارد ؟
شب یلدا در سال ۹۹ چه تاریخی دارد

منظوراینه که مدت زمان بین غروب خورشید ۳۰ آذر تا طلوع خورشید ۱ دی ، نسبت به بقیه شب های سال ، بیشتر هست و از شب های بعدی ، این مدت زمان کمتر میشه و به اصلاح ، شب ها کوتاه تر میشن و روزا بلندتر. پس روز یکشنبه ۳۰ آذر هم میشه کوتاهترین روز سال ۱۳۹۹ . همینطور ادامه پیدا میکنه تا میرسیم به ۱ تیرماه سال بعد ، که کوتاهترین شب سال و بلندترین روز سال رو داریم.

تاریخ دقیق شب یلدا به شمسی سال ۹۹ میشه یک شنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹ و تاریخ دقیق شب یلدا به میلادی هم میشه ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰

حتماً بخوانید: معجزه شکرگزاری و آثار آن در رسیدن به خوشبختی + معرفی کتاب

شب یلدا ۱۳۹۹ چند ساعت و چند دقیقه است؟

شب یلدا 1399 چند شنبه است ؟
شب یلدا ۱۳۹۹ چند شنبه است ؟

غروب خورشید در روز سی آذر به وقت تهران ، در ساعت ۱۶:۵۴ دقیقه است و طلوع خورشید در اول دی هم ساعت ۱۰ :۷ است . پس شب یلدا میشه ۱۴ ساعت و ۱۶ دقیقه .

چله زمستون یعنی چی

شاید اصطلاح چله تابستون و چله زمستون رو زیاد شنیده باشید . بزرگترها یه کوچیکترا میگن که چله زمستون لباس گرم بپوش تا سرما نخوری. چله زمستون چیه ؟ شب یلدا ، آغاز چله بزرگ زمستون هست . یعنی از اول دی تا چهل روز بعدش که میشه ۱۰ بهمن ، هوا خیلی سرد میشه و برف و بارون زیاد میشه . بعد از چله بزرگ زمستون ، چله کوچیک زمستون شروع میشه که اون هم به اصطلاح قدیمیا ، تحت بهار هست . یعنی دیگه هوا گرم میشه کم کم تا برسیم با بهار و تابستون.

تاریخچه شب یلدا

نقاشی شب یلدا
نقاشی شب یلدا

شب یلدا همیشه برای ما ، خاطره انگیز و یادآور مهمونی و هندوانه و انار و آجیل هست . درسته که مهمونی و تنقلات ، همیشه هست اما شب یلدا و شب عید نوروز با بقیه شب ها و مهمونیا فرق داره. تاریخ نویسا تخمین زدند که قدمت مهمونی شب یلدا ، به ۷ هزار سال پیش برمیگرده . یه سری کتیبه ها و ظرف های سفالی که طی سالها از دوران قدیم پیدا شده ، نشون میده که از ۷ هزار سال پیش ، در ایران باستان ، شب یلدا رو جشن میگرفتند . با این حال ، از حدود ۵۰۰ سال پیش که دوران پادشاهی داریوش یکم بوده ، شب یلدا به تقویم باستانی اضافه میشه که بجز مردم ایران باستان ، بابلی ها و مصری ها هم ازش استفاده میکردند.

البته شب یلدا فقط یکی از جشن های ایران باستان بوده و ایرانی های یاستان ، جشن های ماهانه و روزهای خاص هم داشتند که متاسفانه امروزه همه این جشن ها و تاریخ ها فراموش شده اند . در ایران قدیم هر روز ماه نام به خصوصی داشت و یک روز از ماه همنام خود ماه بود که در این روز جشنی به همین مناسبت برگزار می شد. بجز اون روزها ، تاریخ های ۱۹ فروردین ، ۱۳ اردیبهشت ، ۶ خرداد ، ۱۳ تیر ، ۱۷مرداد ، ۴ شهریور ، ۱۶مهر ، ۱۰ آبان، ۹ ، آذر، ۸ و ۱۵ و ۲۳ دی ، ۲ بهمن و ۵ اسفند هم جشن برگزار میشده .

آداب و رسوم شب یلدا در ایران

تزیین سفره شب یلدا
تزیین سفره شب یلدا

ایرانیان ، شب یلدا رو تا صبح ، توی آتشکده ها و خونه هاشون جشن می گرفتند و دعای شکرانه نعمت می خوندند که بهش نی ید می گفتند تا به اهریمن پیروز بشند. ایرانیان باستان ، به روز اول چله زمستان ، خورروز یعنی روز خورشید می گفتند و اون روز رو تعطیل می کردند .

طبق سنت های دیرینه در آیین کهن ، در اولین روز دی ماه ، شاهان ایرانی تاج و تخت شاهی را زمین میگذاشتن و با لباسی سپید به سمت صحرایی می رفتن و روی فرش سفید می نشستن و نگهبانان و دربانان کاخ شاهی و همه خدمتکاران و برده ها در سطح شهر آزاد میشدن و مثل دیگران زندگی می کردن .

ایرانیان باستان به خورشید علاقه زیادی داشتند . به همین دلیل هم به رنگ قرمز ، میوه های قرمز مثل سیب سرخ ، انار و هندوانه را خیلی دوست داشتند و در مراسم ها و مهمونی هاشون مصرف میکردند. قدیمیا عقیده داشتند که هرکی اول زمستون هندوانه بخوره ، تا آخر زمستون سرما نمیخوره .

همه ما سعی میکنیم که شب یلدا رو خونه ی بزرگ ترهای فامیل جمع بشیم و بلندترین شب سال رو با عزیزامون جشن بگیریم. در دوران ما ، توی شب یلدا ، فال حافظ میگیریم ، کیک و ژله با تزیین مخصوص یلدا درست میکنیم ، آرایش یلدا هم که داره کم کم جا میفته . بعضیا هم که تولدشون هست و بیشتر از بقیه بهشون خوش میگذره .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *